Domů > Aktuálně > Ze života školy > SOČka - "nejlepší start ve vědě" i pro naše studenty

SOČka - "nejlepší start ve vědě" i pro naše studenty

Datum konání:
16.3.2022

SOČka - "nejlepší start ve vědě" i pro naše studenty

Co je SOČ?

Středoškolská odborná činnost (SOČ) je prestižní soutěží s mnohaletou tradicí. Historie SOČ se začala psát již v roce 1979, tehdy byla ještě soutěží československou. Pokud se v SOČ umístíte na předních místech, máte otevřené dveře k dalšímu studiu a pro řadu z vás bude SOČ startem vaší budoucí vědecké kariéry, pro jiné šikovným způsobem, jak si vyzkoušet, jestli je zamýšlený obor vysokoškolského studia skutečně baví. SOČ je soutěží víceoborovou, mezi 18 soutěžními obory si tedy vybere každý z vás, ať studujete na kterémkoli typu střední školy. SOČ přitom není jen vědomostní soutěží. Prokazujete zejména schopnost samostatné práce a na rozdíl od jiných středoškolských soutěží si ve všech kolech vyzkoušíte obhajovat práci před odbornou porotou. Rozvíjíte tedy i své prezentační dovednosti a schopnost reagovat na dotazy porotců. Ti nejlepší z vás pak vyjedou na zahraniční soutěže.

Naše SOČ 2021/2022

Cesta SOČ vždy začíná u školního kola soutěže. To je první příležitost vyzkoušet si jaké to je představit a obhájit svou práci před odbornou porotou a ostatními studenty. Velká pochvala a ocenění tedy patří všem, kteří vyměnili svůj volný čas za práci na vědecké studii a zapojili se do soutěže.

Letos mezi ně patří:

• Marie Frýdlová, 2. PL - Dezinfekční účinky 20 druhů tekutých antibakteriálních mýdel (obor Zdravotnictví)
  • Berenika Boušková, 3. PL - Antibakteriální účinky 15 druhů lihových tinktur na bakterie z ústní dutiny (obor Zdravotnictví)
  • Kristýna Jedličková, 3. PL - Sezónní stanovení čistoty vody v 10 přírodních studánkách na okrese Benešov (obor Ochrana a tvorba životního prostředí)
  • Tomáš Martinkovský, 3. PL - Reakce hlízkovitých bakterií v kořenovým systému hrachu, čočky a bobu na hnojení půdy (obor Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)
  • Klára Brožová, 3.VT - Analýza původců mastitid skotu (obor Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)
  • Simona Čermáková, 3.VT - Patogeneze Wobblerova syndromu (obor Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)
  • Monika Kadlečková, 3.VP - Sledování vlivu preanalytické fáze na výsledky hematologického vyšetření u psů (obor Zemědělství, potravinářství, lesní a vodní hospodářství)

školní SOČ 2021_2022školní SOČ 2021školní SOČ 2021_2022školní SOČ 2021_2022

školní SOČ 2021_2022školní SOČ 2021SOČka pokračuje přes krajské až do celostátního kola.

Gratulujeme  a držíme palce

• Kristýně Jedličkové za 1. místo ve svém oboru v  krajském kole,
  • Monice Kadlečkové, která v krajském kole získala 2. místo a nyní ji čeká licitace (rozhodnutí odborné poroty), která rozhodne o jejím postupu do celostátního kola soutěže,
  • a Tomáši Martinkovskýmu za 3. místo v krajském kole.