V roce 2022 a 2023 vycestovalo v rámci projektu 30 studentů a 3 pedagogové na odborné zahraniční odborné stáže do Velké Británie a Finska. Jejich cesty se mohly uskutečnit díky finanční podpoře s programu Erasmus+, konkrétně projektu s názvem „Practice in European Style“. Finanční prostředky byly použity na dopravu, cestovní pojištění, ubytování, stravování a další nezbytné výdaje a pokryly veškeré náklady spojené s výjezdem každého účastníka.
Stáže organizačně zajišťovala naše partnerská škola ve Velké Británii, která účastníkům zprostředkovala praxe na svých pracovištích.
Nejpočetnější skupina studentů se skládala ze 16 studentů 4. ročníku oboru Přírodovědné lyceum a odcestovala vstříc novým zkušenostem a zážitkům na 12 dní Do Velké Británie.
Do Velké Británie se také vydaly na skoro půlroční odbornou stáž 4 studentky 2. ročníku studijního oboru "Veterinární asistent" z naší vyšší odborné školy. Andrea, Karolína, Alexandra a Michaela během svého pobytu získávaly nové zkušenosti a dovednosti v jezdeckém centru, v centru péče o zvířata nebo na farmě. Teoretické znalosti si prohloubily během veterinárních lekcí na Easton College vedených jak jinak než v angličtině. Holky si během své stáže měly možnost vyzkoušet řadu praktických činností a rády by se určitě zapojily i do více odborných úkonů, což bohužel nebylo vždy možné díky tomu, že ve Velké Británii je kladen velký důraz na bezpečnost práce a některé úkony studenti nemohou vykonávat. Zápis z jejich stáže v anglickém jazyce si můžete přečíst na webových stránkách organizace Europea:
https://europea.org/20-weeks-far-away-from-home-in-the-uk/
Nejmenší počet účastníků jsme vyslali v daném období do Finska. Na soukromou farmu zaměřenou na chov klusáckých koní se vydala Dominika - studentka naší VOŠ, oboru "Zemědělské podnikání" a přivezla si odtamtud nejen spoustu nezapomenutelných zážitků, ale také nová přátelství.
Všechny stážisty zahraniční zkušenost obohatila, naučila je jednat samostatně, někdy řešit nestandardní situace nebo se na ně adaptovat, a každopádně je přiměla aktivně používat cizí jazyk. Kromě toho jim také nabídla možnost porovnání podmínek v daném oboru u nás a v hostitelské zemi, poznat nové postupy a technologie a vyzkoušet si své teoretické znalosti v běžném provozu.
Doprovázející se pedagogové během stáží stínovali své zahraniční kolegy ve výuce, sdíleli s nimi zkušenosti z výukových metod a získávali inspiraci či materiály, které využijí ve výuce.
Jsme moc rádi, že jsme našim studentům a kolegům mohli tuto příležitost nabídnout a věříme, že je bude následovat mnoho dalších spokojených účastníků zahraničních stáží.
Závěrečné shrnutí realizace projektu
Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov
Mendelova 131, 256 01 Benešov