Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Domů > ZELENÁ MĚSTA 2030+ > Již osmé mezinárodní setkání členů platformy se konalo v České republice

Již osmé mezinárodní setkání členů platformy se konalo v České republice



Datum konání:
4.6.2023

Jaké bylo osmé mezinárodní setkání členů platformy? 

Setkání poskytlo příležitost k hlubšímu vhledu do budoucnosti městské zeleně a zabývalo se aplikovanými vzdělávacími metodami, které budou mít zásadní význam pro naplnění nejnaléhavějších potřeb v této oblasti v budoucnosti.

 

Sdílení pokroku jednotlivých národních center

Týden byl naplněn prezentacemi, diskuzemi u kulatých stolů, workshopy a teambuildingovými sezeními, které poskytly dostatek příležitostí k debatě o tom, na čem jednotlivá centra odborné excelence pracují, a ke sdílení mnoha úspěšných výsledků, kterých bylo doposud dosaženo. Mezi nejvýznamnější události z poslední doby v jednotlivých regionech patří:

Česká republika

  • Získání 6 nových partnerů pro spolupráci v rámci centra odborné excelence - Zelená města 2030+.
  • Získání podpory od regionální samosprávy.
  • Zviditelnění hlavních myšlenek hnutí a získání stříbrné medaile na veletrhu Flora Olomouc 2023 pro VOŠ a SZeŠ Benešov za soutěžní realizaci "Barevný balkon".
  • Vytvoření a realizace projektových dnů pro žáky základních škol zaměřených na oblast ekologie a biodiverzity.
  • Popularizace zahradnictví ve vysílání České televize.
  • Realizace pilotního kurzu v oblasti vodního hospodářství.

Dánsko

  • Vývoj a pilotní provoz 4 nových kurzů: Biodiverzita, Kurz pro mentory, Klimaticky chytrý zahradník a Stromy ve městě.
  • Zajištění a účast na dvou velkých doplňkových projektech k EPLUG: BARCOVE a GREENVEU.
  • Rozšiřování možností kombinovaného vzdělávání prostřednictvím podcastů, prezentačních sezení a mikrojeslí.
  • Pořádání několika mezinárodních kurzů v rámci Zelené akademie.
  • Pokrok v nabídce virtuální vysoké školy Green Academy 360.


Finsko

  • Zajištění školení o biodiverzitě (LUMOtarhuri) pro více než 85 studentů a odborníků
  • Zahájení nového kurzu o půdním potravním řetězci s 30 prvními účastníky a testování programu s městem Tampere.
  • Zajištění 800 účastníků národní konference krajinářů na začátku tohoto roku.
  • Školení 50 profesionálů v oblasti zeleně z celého Finska o osvědčených postupech a zkušenostech v oblasti městské zeleně.
  • Zviditelnění biodiverzity a odpovědného stavebnictví na hlavních kanálech sociálních médií.


Nizozemsko

  • Navrhování a vývoj programu "vzdělávací zelené střechy", kterou společně vytvořily společnosti Yuverta a Ginkelgroep.
  • Organizace, realizace a účast na Mezinárodním týdnu městské zeleně v Nizozemsku a Finsku.
  • Vypracování nové výzvy pro studenty odborných škol pro akci Future Green City 2024.
  • Školení 10 kolegů z Yuverty v kurzu "Soil Food Web" prostřednictvím výměny znalostí na Ahlmanově institutu ve Finsku.
  • Vedení a účast na doplňkových projektech k EPLUG: BARCOVE, LLO Catalyst a Working Landscapes of the Future.


Rumunsko

  • Přidání 22 nových partnerů do jejich CoVE (centrum odborné excelence).
  • Zajištění oficiálního označení "zahradník" v rámci národního profesního katalogu.
  • Zajištění více než 70 000 eur ve formě spolufinancování a věcných příspěvků.
  • Spolupráce s 80 školami po celé zemi na projektech EPLUG, která oslovila celkem 17 000 mladých studentů ve věku od mateřské po střední školu.
  • Zahájení 2 celostátních vzdělávacích kampaní týkajících se biologické rozmanitosti městských prostorů.


Španělsko

  • Školení 95 studentů ze 3 odborných škol v nových učebních osnovách a praktikách městské zeleně prostřednictvím programu Smart Green City 4.0.
  • Uspořádání odborné konference o městské zeleni za účasti 25 radnic měst.
  • Vývoj experimentální, technologicky založené "zelené stěny" v La Malvesia s názvem TecRoc.
  • Účast na doplňkovém projektu k projektu EPLUG: BARCOVE.
  • Zapojení 25 studentů do projektu regenerace veřejné zeleně Smart Green Indus Park.


ELCA - (European Landscape Contractors Association)

  • Pokrok v prosazování politiky a jednání o novém Green Deal.

 

Vzájemná inspirace mezi firmami

Prezentace průmyslových partnerů napříč platformou poskytly podnětný pohled na nejnovější inovace, pilotní projekty a iniciativy, které probíhají v rámci Evropské platformy pro městskou zeleň.

Účastníci setkání se dozvěděli o systémech tlakové dešťové vody, které zajišťují cirkulaci vodních zdrojů bez použití tradičního čerpadla; o technikách úspory vody v městských budovách využívajících kruhové systémy, které umožňují posílat vodu z podzemních nádrží na střechy; o tom, jak by prototypy zavěšených chodníků mohly změnit odvádění vody z měst a výrazně zlepšit život rostlin v centrech měst; o způsobech navrhování a realizace přirozených lučních ploch, které zvyšují biologickou rozmanitost v městských oblastech; a o kreativních přístupech k přeměně veřejných prostranství s více zainteresovanými stranami na působivé zelené "útočiště" s minimálními zásahy.

 

Objevování městské zeleně a osvědčených postupů v České republice

Čeští partneři uspořádali výjimečné projektové setkání a vytvořili poutavý program, který představil jejich centrum odborné excelence, úspěchy a osvědčené postupy v oblasti městské zeleně v Praze a okolí. Mezi místa, která byla navštívena, patřila např:

Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov

Na úvod týdne si partneři platformy prohlédli prostory školy a z první ruky se seznámili s některými z nejnovějších realizovaných projektů, například s novou retenční nádrží a zavlažovacím systémem školy, které byly vybudovány ve spolupráci studentů a českého CoVE partnera ITTEC. Návštěva vyvrcholila návštěvou školní farmy, kde její studenti získávají praktické zkušenosti v oblasti terénních úprav a osvědčených zahradnických postupů.

 

ITTEC

Po návštěvě Zemědělské školy Benešov si partneři platformy prohlédli sídlo partnera CoVE, soukromé společnosti ITTEC, která se zaměřuje na krajinářské úpravy a technologie pro zavlažování a údržbu trávníků. Zde se partneři dozvěděli více o inteligentním využívání vody, pokročilých zavlažovacích systémech a podzemních kapkovacích systémech. Dále se dozvěděli, jak ITTEC ovlivňuje celou Českou republiku, která se potýká s klesající hladinou vody v důsledku klimatických změn.

 

Park 360 v Hradci Králové

Během závěrečného dne projektového setkání se partneři vydali na exkurzi do známého koncertního areálu Rock for People v Parku 360 v Hradci Králové. Při prohlídce místa konání se účastníci dozvěděli, jak tato každoroční hudební akce spoléhá na solární a vodíkové napájení své Solar Stage, jak se snaží eliminovat jakoukoli závislost na fosilních palivech, jak využívá třídění odpadů v kempu a jak vrací pečlivě vytříděný odpad do areálu místa konání ve formě mulče a hnojiva. Nabídl tak vzrušující pohled na plán budoucnosti podobných akcí po celém světě.

Klíčové téma projektového setkání

Biofilní přístup - život s přírodou

Během celého projektového setkání v Praze byl kladen důraz na biofilní přístup k navrhování městských prostor a vytváření udržitelných zelených měst.

Biofilní přístup usiluje o začlenění přírody a přírodních prvků do zastavěného prostředí, jako jsou budovy, pracoviště a veřejná prostranství, s cílem zvýšit lidskou pohodu a produktivitu. Tento přístup vychází z teorie, že lidé mají vrozenou náklonnost k přírodě a živým organismům, a jeho cílem je potvrdit pozitivní vliv přírody na lidské zdraví, štěstí a kvalitu života.

EPLUG projekt zohledňuje biofilní přístup tím, že lidi v hustě osídlených městských oblastech více propojuje s přírodou. Začlenění živých zelených stěn, zelených střech a přirozených zelených ploch do městských budov a oblastí a zároveň využití inovací v systémech odvádění vody k lepšímu hospodaření s omezenými vodními zdroji a obnovení divoké přírody ve městech původními rostlinami a květinami pro zvýšení biologické rozmanitosti - to vše přispívá k biofilnímu přístupu, který řeší současné i budoucí problémy (efekt tepelných ostrovů, znečištění ovzduší, klesající biologická rozmanitost, rostoucí problémy duševního a fyzického zdraví) života ve městech.

 

Pohled do budoucnosti městské zeleně

Deep dive

S cílem navázat na pokrok, kterého bylo dosaženo během posledních dvou a půl let, byl celý den v Praze věnován Deep Dive (hloubkovému vhledu) o nových přístupech k učení pro budoucí městské zahradníky. V rámci Deep Dive byli účastníci z celé platformy požádáni, aby se ponořili do utopické vize budoucích zelených měst a rozvíjeli nápady a inovativní řešení, která by mohla urychlit a usnadnit kontinuální vzdělávání v oblasti městské zeleně.

Výstupy z Deep Dive sahaly od kreativních, nově pojatých přístupů k celoživotnímu vzdělávání a budování životopisu pomocí mikrokreditů až po pokročilé znalostní platformy pro zelené plánování měst, které využívají nejnovější technologie k poskytování interaktivních zdrojů pro širokou škálu zúčastněných stran včetně studentů, škol, podniků a státní správy. Klíčová témata se týkala přístupů ke spolupráci, neformálnímu a praktickému učení, které podporují celoživotní zapojení do řešení budoucích výzev v této oblasti.

Příští setkání projektu se bude konat v Rumunsku ve dnech 21. - 26. dubna 2024.