Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Domů > Aktuálně > Ohlédnutí za rokem 2023

Ohlédnutí za rokem 2023



Datum konání:
31.12.2023

Ohlédnutí za rokem 2023

Uplynulý rok nám přinesl spoustu nových zážitků, zkušeností a také radosti z úspěchů našich studentů doma, ale i v zahraničí.  S potěšením shrnujeme ty, které nás udělaly hrdými.

Mezi úspěchy určitě patří naše účast a umístění v několika místních i zahraničních soutěžích. Tady je několik z nich: 

  • Naši studenti excelovali v praktických dovednostech i znalostech ze zemědělského prostředí, což jim přineslo krásné 2. místo v mezinárodní soutěži AGROCHALLENGE 2023, která se konala ve slovenské Nitře.
  • Obrovský úspěch také zaznamenali naši studenti na soutěži DEN SKOTU v Třebíči, kde náš tým "kraví komando" zvítězil na plné čáře.
  • Také v české AGROOLYMPIÁDĚ -  tradiční soutěži pro studenty zemědělských škol se nám letos velmi zadařilo a náš student Jirka Smetana se stal absolutním vítězem tohoto klání a jeho úspěch v soutěži přispěl  k tomu, že jsme se stali celkově neúspěšnější školou zaměřenou na agropodnikání, protože tuto soutěž naši žáci vyhráli již šestkrát.
  • Stříbrnou a bramborovou medaili přidali do sbírky také naši reprezentanti v soutěži BRAMBOROVÝ KVĚT VYSOČINY 
  • Nejen v zemědělských soutěžích se nám letos dařilo, velkým úspěchem byla také naše prezentace na největší zahradnické akci roku - FLORA OLOMOUC, na které si naši mladí zahradníci vysloužili stříbrnou medaili v soutěži o nejlepší školní expozici.
  • Další radost nám udělalo také umístění našeho zahradnického týmu na 2. místě v soutěži LIPOVÁ RATOLEST, která se letos konala u nás v Benešově. 
  • Pravidelně také vysíláme studenty do soutěže STŘEDOŠKOLSKÁ ODBORNÁ ČINNOST  a letos dvě naše studentky přesvědčily odbornou porotu rozsahem a zpracováním svých prací a vybojovaly první místo v krajském kole a postup do celorepublikového kola. 
  • Kromě oborových klání se naše týmy a jednotlivci zúčastnili také řady jiných soutěžích. Za zmínku jistě stojí naše vítězství v krajském kole soutěže KRAJE PRO BEZPEČNÝ INTERNET nebo naše úspěšná premiéra na ROBOSOUTĚŽI pořádané Fakultou elektrotechniky ČVUT, ze které jeden náš tým postoupil do celorepublikového finále. 
  • Svým logem a video-prezentací svých výrobků zaujala odbornou porotu studentská firma TLAPKEY čtvrtého ročníku oboru veterinářství a vybojovala si tak 3. místo v soutěži TOP LOGO pořádanou organizací JA Czech (Junior Achievement). 
  • Také nás těší sportovní úspěchy našich studentů, studentek a členů našeho týmu. Ve středoškolské okresní lize "naše holky" vyhrály ve futsalu a zlato také získaly za přespolní běh, stříbro si odnesly z florbalového a volejbalového turnaje, bronz z basketbalu. Ani kluci se nenechali zahanbit a z okresních přeborů hlásí stříbro z basketbalového a volejbalového turnaje a bronz ze středoškolských atletických závodů. Nejlepší tým a nejlepší hráčku středoškolské ligy LASER GAME najdete u nás ve škole ve třídě 2.LZ. Inspirací pro mladé sportovce určitě mohli být i naši učitelé. V našem pedagogickém týmu mimo jiné najdete držitelku ocenění SPORTOVEC ROKU 2023 - Lenku Matouškovou, nebo kolegu Tomáše Čeňka, který letos dokončil sérii 5 nejlepších světových půlmaratonů a stal se tak SUPER RUNNEREM. 

Příležitostí získat nové zážitky a zkušenosti jsme letos měli opravdu hodně, a to nejen u nás doma. Díky spolupráci se zahraničními partnery naši studenti a učitelé z učebních, maturitních i pomaturitních oborů vycestovali do několika evropských destinací. Mezi ně patřilo Dánsko, Norsko, Velká Británie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Finsko a Nizozemí. Tam všude sbírali inspiraci a nabírali nové zkušenosti i praktické a teoretické dovednosti naši studenti v rámci odborných stáží a praxí. Mezinárodní spolupráci také prohlubujeme a rozšiřujeme díky zapojení do evropských projektů. Jsme součástí první Evropské platformy pro městkou zeleň (EPLUG) a letos v červnu jsme měli tu čest organizovat setkání všech členů platformy u nás v České republice. Dalším projektem, ve kterém jsme zapojeni, nese název TEAM-UP a jeho cílem je úspěšně implementovat evropské strategie pro ekologickou obnovu a zapojit do tohoto procesu různé aktéry z veřejného, soukromého a neziskového sektoru.

Díky finanční podpoře od našeho zřizovatele - Středočeského kraje, z evropských i národních fondů jsme v tomto roce také investovali do modernizace výuky a pořídili jsme nové, moderní vybavení, které odpovídá nejnovějším trendům. K takovým novinkám určitě patří zemědělský dron, secí stroj pro přímé setí, nebo anatomické modely koster různých drobných živočichů. Studentům také od tohoto roku slouží nově vybavená mechanizační dílna a koňský trenažér.  To umožňuje našim studentům získat praktické dovednosti a zkušenosti s technologiemi, které jsou aktuální a relevantní pro současný agrární sektor.

Mohli bychom zde pokračovat s výčtem dalších a dalších aktivit a akcí, které jsme letos zrealizovali nebo se na nich podíleli, například naše akce pro děti z mateřských a základních škol (edukativní programy v rámci oslav DNE ZEMĚ, tvořivé floristické dílny, farmářské dny a jiné), studentský den, školení učitelů na využití umělé inteligence a jiné.  Všechny je najdete na našich webových stránkách nebo sociálních sítích. 

Naši rekapitulaci uzavřeme slovy, že cítíme hrdost a vděčnost za všechny dosažené úspěchy  a děkujeme všem, kteří se na nich podíleli.

Těšíme se na to, co nám přinese nový rok ( a už teď víme, že toho bude hodně), a s otevřenou myslí vstupujeme do dalšího období plného výzev a příležitostí. Mezi ně určitě patří renovace školního hospodářství v Pomněnicích, které počátkem nového roku přebíráme do naší správy. 

K našemu ohlédnutí připojujeme i krátké video sestavené z okamžiků z minulého roku. Užijte si jeho sledování. 

Děkujeme všem, kteří jsou s námi na naší "školní palubě", či nás podporují, a těšíme se na další společné chvíle v roce 2024!

 

Váš tým VOŠ a SZeŠ Benešov