Projekt „Green practice and education without borders“, který běžel od 1. června 2022 do 31. května 2024, přinesl našim studentům a učitelům spoustu úžasných zážitků a nových dovedností. Díky grantu ve výši 116 848,00 EUR mohlo do zahraničí vycestovat 46 studentů a 9 učitelů. Nejkratší stáže trvaly jeden týden a šlo o účast na odborných soutěžích, a nejdelší stáže trvaly až 20 týdnů. Nejvíce našich studentů se podívalo do Dánska a na Slovensko, a nejčastěji na dobu 14 dní.
Například účast několika skupinek účastníků na mezinárodních soutěžích. Čtyřčlenný tým se zúčastnil soutěže Agrochallenge 2023 na Slovensku, kde v silné konkurenci týmů z více než 20 evropských států obsadili 2. místo. Zajímá vás, jak soutěž probíhala a s jakými úkoly si museli poradit Petr, František, Milan a Katka (studenti oboru Agropodnikání)? Více o akci se dozvíte zde: Agrochallenge 2023.
Další studenti, tentokrát z oboru Zahradnictví se zapojili do nově organizovaných soutěží v zahradnických dovednostech (International Urban Greening Week), které se letos konaly v Rumunsku a v Dánsku. Získali zde cenné zkušenosti z oblasti návrhů zelených ploch a malých zahrad s důrazem na adaptaci na klimatické změny, podporu biodiverzity a udržitelné hospodaření s vodou.
Naše dlouhodobé stáže se zaměřily na studenty VOŠ studijního programu Veterinární asistent, kteří strávili až 20 týdnů na klinikách v Itálii, Portugalsku a na Slovensku. Bára, Domča, Jana a Vašek si zde nejen upevnili a rozšířili své znalosti a dovednosti, ale také se stali součástí rodinných nebo pracovních kolektivů, poznali nové lidi a navázali přátelství. Během svých stáží měli také jedinečnou možnost objevovat místní gastronomii, kulturu a tradice, navštěvovat pamětihodnosti a zajímavá místa, prohlubovat si znalost angličtiny, a třeba se i naučit nový cizí jazyk. Velkou radost nám udělala i skutečnost, že jedna z našich absolventek dokonce získala svou první práci na klinice v Portugalsku, kde pracovala, a to ihned po ukončení studia v červenci 2024. A další studentka se vrací do Itálie pracovat jako asistentka veterináře.
Velké popularitě se u nás na škole také těší krátkodobé stáže. Studenti se nejčastěji vydávali do Dánska a na Slovensko, a to na 14 dní. Do Dánska, do partnerské školy JU Århus se vydali naši studenti nejen z maturitního oboru Tvorba a údržba zahrad, ale příležitost dostali i mladí zahradníci z učebního oboru Zahradník. A zaměřili se, jak jinak, opět na navrhování zahrad s ohledem na měnící se klimatické podmínky, trvale udržitelné hospodaření s vodou a podporu biodiverzity. Další studenti z oborů zaměřených na koně se vydali do unikátního Národního hřebčince v Topolčiankách na Slovensku, kde měli jedinečnou možnost seznámit s chovem a výcvikem lipicánských koní, které se v ČR nikde nechovají. Kromě obvyklé práce ve stáji a krmení koní se taky zdokonalili v jezdectví, pomáhali kováři při kování a úplně nové pro ně bylo zapřahání koní do kočárů.
Ani na ně jsme nezapomněli a aktivně je zapojili. Dva pedagogové se zúčastnili kurzu zaměřeného na hospodaření s vodou, který organizovala EUROPEA Spain. Ve Španělsku mají
s touto problematikou, díky suchům, se kterými se každoročně potýkají, bohaté zkušenosti a neustále pracují na zlepšení řešení. V důsledku klimatických změn se s nedostatkem vody začínáme potýkat i u nás. Proto je právě vodní management nedílnou součástí nového ŠVP oboru Zahradnictví s názvem Design městské zeleně". Byla to skvělá zkušenost, která nás obohatila o nové poznatky, které jsme mohli zúročit při tvorbě našeho nového vzdělávacího programu" říká jedna z účastnic. I další pedagogové oceňují možnost stínovat své zahraniční kolegy a zvýšit si tak své jazykové i odborné kompetence.
Celý projekt nám umožnil získat spoustu nových zkušeností a dovedností. Odborné stáže zvýšily konkurenceschopnost našich žáků a studentů na trhu práce a posílily jejich sebevědomí. Těšíme se na další příležitosti, které nám Erasmus+ přinese!
Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov
Mendelova 131, 256 01 Benešov