Centrum odborné excelence - Zelená města 2030+ (dále jen CoVE) při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole Benešov (dále jen VOŠ a SZeŠ Benešov) připravilo a realizovalo v rámci mezinárodního projektu European PlaNorm for Urban Greening (dále jen EPLUG), v němž škola zastupuje Českou republiku, průzkum, kterým byly osloveny odbory životního prostředí obcí s rozšířenou působností (dále jen ORP) ve Středočeském kraji.
Cílem průzkumu bylo zmapování způsobu zajištění péče o městskou zeleň na úrovni jednotlivých ORP, sdílení jejich příkladů dobré praxe, hodnocení významu městské zeleně a také zjištění vzdělávacích priorit ORP v oblasti zakládání, údržby a rozvoje městské zeleně.
Průzkum byl realizován a vyhodnocen v měsících květen až červen 2024 a celkově se do něho zapojilo deset ORP.
Výsledky průzkumu budou prezentovány v rámci projektu EPLUG a budou využity při stanovení vzdělávacích cílů a priorit CoVE v dalším období od roku 2025.
Průzkum, jehož se zúčastnilo celkem deset obcí s rozšířenou působností ve Středočeském kraji, potvrdil předpoklad, že ORP se, ve své většině, snaží o rozvoj městské zeleně a nikoliv jen o její údržbu. Bylo uvedeno několik příkladů dobré praxe a ve třech případech byla projevena i ochota realizované projekty sdílet. Pro účely stanovení metodických doporučení a dalších kroků v projektu EPLUG a aktivit CoVE – Zelená města 2030+ se jeví jako nesmírně cenné zejména potvrzení priorit v oblastí dalšího profesního
vzdělávání pracovníků, kteří participují na činnostech, nebo je přímo vykonávají, v oblastí zakládání, údržby a rozvoje městské zeleně. Tyto priority se shodují s prioritami, které si v rámci projektu EPLUG stanovilo CoVE při VOŠ a SZeŠ Benešov a všichni zapojení zahraniční partneři. Výsledky potvrdily předpoklad většinové shody ORP v pohledu na význam městské zeleně, jako je například ochrana a zlepšování klimatu, zlepšování este_ckého vzhledu měst a obcí a zachování biodiverzity.
Potvrdily se také potřeby profesního vzdělávání pracovníků v oblasti městské zeleně v prioritních tématech, kde jednoznačně dominovalo téma „hospodaření s vodou“, následované tématy „udržitelného rozvoje měst a obcí“, „ochrany biodiverzity“ a „ochrany klimatu“. Ve svých komentářích některé ORP zároveň naznačily problémy, se kterými se musí ORP potýkat, jako například nedostatek odborných a motivovaných pracovníků v oblasti městské zeleně.
Inspirativní jsou nepochybně jednotlivé příklady dobré praxe, které ORP v průzkumu uvedly, a to zejména ty, u kterých ORP projevily ochotu je sdílet s dalšími samosprávami a organizacemi v rámci regionu, ČR i na mezinárodní úrovni. Prezentace úspěšných projektů ORP může být dobrým impulsem a motivací i pro ostatní ORP, které se tohoto průzkumu nezúčastnily a z nichž mnohé určitě realizovaly nejrůznější projekty v oblasti městské zeleně, které by zasloužily být také zmapovány a sdíleny odbornou i laickou veřejností a byly by dobrou prezentací jednotlivých ORP a výsledků jejich péče o městskou zeleň a snahy o zlepšení kvality života jejich občanů. Jedním z cílů CoVE v dalším období od
roku 2025 proto bude dále rozvíjet komunikaci s ORP a jejich odbory životního prostředí ve spolupráci s Odborem životního prostředí a zemědělství KU Středočeského kraje.
Průzkum a jeho výsledky budou prezentovány v rámci projektu EPLUG a poskytnuty partnerským organizacím v projektu a dále budou poskytnuty všem ORP ve Středočeském kraji a Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje k případnému využití.
Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov
Mendelova 131, 256 01 Benešov