Převzato z Benešovský Deník: https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/benesov-soutez-lipova-ratolest-svaz-zakladani-a-udrzby-zelene-20092023.html
Po Bystřici se Benešov ve středu 20. září stal už druhým městem okresu, kde se koná celorepubliková soutěž studentů zahradnických škol Lipová ratolest. Uplynulé ročníky klání přitom hostila i mnohem větší města, například Praha, Brno, Plzeň, Třinec, Ostrava nebo Olomouc.
Benešov hostí již čtrnáctý ročník soutěže mladých zahradníků. Přijelo sem deset čtyřčlenných družstev složených z učňů a studentů středních zahradnických škol.
Město, které s organizátory ze Svazu zakládání a údržby zeleně na soutěži spolupracuje, vybralo a podle projektu předpřipravilo místo pro samotné soutěžení. Tím je prostor rozdělený chodníkem vedoucí od Pražské ulice k MŠ U kohouta Sedmipírka s celkovou plochou 2500 metrů čtverečních. Skrytý je přitom mezi panelové domy, restauraci U černého koně, plavecký bazén a areál Střední zemědělské školy Benešov. Centrem tohoto zatím hodně nevýrazného prostoru je plůtkem ohraničené dětské hřiště s kuličkovou dráhou.
„Cílem soutěže je to, aby soutěžící, kteří mají srovnatelné úkoly vytvořili podle projektu z daného prostoru miniparčík, který bude sloužit obyvatelům města. Až se jednotlivé plocha spojí, vznikne komplexní dílo krajinářské architektury,“ připomněla Jana Šimečková, ředitelka pořadatelského Svazu zakládání a údržby zeleně.
Na úkol mají studenti tři kalendářní dny, tedy od středy do pátku. A jejich práci ohodnotí odborná porota. Materiál a projekt hradí město Benešov. „Materiál a práce technických služeb nás vyšla na necelé dva miliony korun,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že práci studentů Benešov získá jako bonus. „Pro nás bude krajinářsky upravené dalším z prostor ve městě, za který se nebudeme muset stydět,“ dodal.
Jedno z družstev na soutěž cestovat ani nemuselo. Na kolbiště ho vyslala Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov.
„Náš tým jsme sestavili ze žáků napříč všemi ročníky a věřím, že má šanci na dobré umístění,“ uvedla ředitelka školy Ivana Dobešová s tím, že její optimismus vyplývá především z toho, že ve škole má skvělé kolegyně, které se hodně věnují zahradnictví. „Je to ve škole hodně vidět,“ sdělila s tím, že se škola zavázala městu, že o novou zeleň bude v počátcích pečovat a to znamená zejména ji zalévat a tím přispět k lepšímu zakořenění jednotlivých rostlin a stromů.
Právě to ale není úplně běžnou praxí. Proto přístup benešovské střední školy ocenila také ředitelka pořádající organizace Jana Šimečková. „To, že se povedlo zajistit následnou péči o nově vzniklý park, je skutečně úžasné,“ dodala.
Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola, Benešov
Mendelova 131, 256 01 Benešov