Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Drobečková navigace

Domů > Aktuálně > Již čtrnáctý ročník soutěže LIPOVÁ RATOLEST se koná hned za naším plotem

Již čtrnáctý ročník soutěže LIPOVÁ RATOLEST se koná hned za naším plotemDatum konání:
20.9.2023
Datum ukončení:
22.9.2023

Převzato z Benešovský Deník: https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/benesov-soutez-lipova-ratolest-svaz-zakladani-a-udrzby-zelene-20092023.html

Mladí zahradníci měří své síly v Benešově. Začala soutěž Lipová ratolest

Po Bystřici se Benešov ve středu 20. září stal už druhým městem okresu, kde se koná celorepubliková soutěž studentů zahradnických škol Lipová ratolest. Uplynulé ročníky klání přitom hostila i mnohem větší města, například Praha, Brno, Plzeň, Třinec, Ostrava nebo Olomouc.

Benešov hostí již čtrnáctý ročník soutěže mladých zahradníků. Přijelo sem deset čtyřčlenných družstev složených z učňů a studentů středních zahradnických škol.

lipova ratolest 2023_1 IMG_8245.jpg023_2lipova ratolest 2023_3lipova ratolest 2023_4

Město, které s organizátory ze Svazu zakládání a údržby zeleně na soutěži spolupracuje, vybralo a podle projektu předpřipravilo místo pro samotné soutěžení. Tím je prostor rozdělený chodníkem vedoucí od Pražské ulice k MŠ U kohouta Sedmipírka s celkovou plochou 2500 metrů čtverečních. Skrytý je přitom mezi panelové domy, restauraci U černého koně, plavecký bazén a areál Střední zemědělské školy Benešov. Centrem tohoto zatím hodně nevýrazného prostoru je plůtkem ohraničené dětské hřiště s kuličkovou dráhou. 

„Cílem soutěže je to, aby soutěžící, kteří mají srovnatelné úkoly vytvořili podle projektu z daného prostoru miniparčík, který bude sloužit obyvatelům města. Až se jednotlivé plocha spojí, vznikne komplexní dílo krajinářské architektury,“ připomněla Jana Šimečková, ředitelka pořadatelského Svazu zakládání a údržby zeleně.

Na úkol mají studenti tři kalendářní dny, tedy od středy do pátku. A jejich práci ohodnotí odborná porota. Materiál a projekt hradí město Benešov. „Materiál a práce technických služeb nás vyšla na necelé dva miliony korun,“ potvrdil benešovský místostarosta Roman Tichovský s tím, že práci studentů Benešov získá jako bonus. „Pro nás bude krajinářsky upravené dalším z prostor ve městě, za který se nebudeme muset stydět,“ dodal.

Domácí tým v akci

Jedno z družstev na soutěž cestovat ani nemuselo. Na kolbiště ho vyslala Vyšší odborná škola a Střední zemědělská škola Benešov.

„Náš tým jsme sestavili ze žáků napříč všemi ročníky a věřím, že má šanci na dobré umístění,“ uvedla ředitelka školy Ivana Dobešová s tím, že její optimismus vyplývá především z toho, že ve škole má skvělé kolegyně, které se hodně věnují zahradnictví. „Je to ve škole hodně vidět,“ sdělila s tím, že se škola zavázala městu, že o novou zeleň bude v počátcích pečovat a to znamená zejména ji zalévat a tím přispět k lepšímu zakořenění jednotlivých rostlin a stromů.

Právě to ale není úplně běžnou praxí. Proto přístup benešovské střední školy ocenila také ředitelka pořádající organizace Jana Šimečková. „To, že se povedlo zajistit následnou péči o nově vzniklý park, je skutečně úžasné,“ dodala.

 

lipova ratolest 2023_6lipova ratolest 2023_7lipova ratolest 2023_8lipova ratolest 2023_9