Domů > Aktuálně > Ze života školy > Zahradníci se vzdělávali na odborné exkurzi

Zahradníci se vzdělávali na odborné exkurzi

V rámci výuky předmětů květinářství, sadovnictví  a  stroje a zařízení navštívili 25.4.2018 studenti 2. a 3. ročníku oboru Zahradnictví se studijním zaměřením Tvorba a údržba zahrad a Údržba golfových hřišť společnost Montano Valtr s.r.o. v Ostré a KMV travní koberce s.r.o. ve Žďírci.

Skleníkové hospodářství společnosti Montano Valtr s.r.o. je zaměřeno na produkci hrnkových květin a sadby zeleniny. Studenti se seznámili s konstrukcí staveb, jejich opláštěním, systémy větrání, vytápění, zařízením pro stínění a zatemňování a technologií závlahy včetně úpravy vody a hospodařením s dešťovou vodou. Prezentovány jim byly výsevní a přesazovací automaty, hrnkovací stroj, technologie mobilních stolů a systém manipulačních a závlahových mostů. Průvodcem po podniku byl pan Richard Benko (vedoucí provozu), který se studentům věnoval plné dvě hodiny.

Travní koberec – produkt „travní školky“, trávník ihned bez čekání. Tak by se dalo charakterizovat pěstitelské snažení pan Václava Komárka ze Ždírce (Doksy), vlastníka společnosti KMV, který ochotně vysvětloval postup při pěstování a sklizni travních koberců. Studenti mohli vidět přípravu půdy před výsevem aktivním nářadím pro předseťovou přípravu půdy, prohlédli si hrotový žací stroj, viděli v akci zavlažovací systém s podpovrchovým rozvodem vody a výsuvnými zadešťovači a také vlastní sečení vřetenovým žacím strojem. Jako zlatý hřeb exkurze byl předveden „kombajn“ na travní koberce – stroj zajišťující sloupnutí hotového trávníku v přesně oříznutém pásu a jeho srolování.

Děkujeme panu Benkovi  i panu Komárkovi za ochotu věnovat se návštěvníkům a přejeme jim mnoho pěstitelských úspěchů.